Jak walczyć ze zwyrodnieniem stawów?

Choroba zwyrodnieniowa stawów, czyli osteoaortoza, jest chorobą układu ruchu, z która zmaga się wielu z nas. Przeważnie dotyczy osób starszych; zdecydowanie częściej spotyka też kobiety. Ryzyko wystąpienia choroby jest większe u ludzi otyłych lub z nadwagą, oraz u ludzi, którzy w pracy przeciążają stawy. Niestety, na osteoaortozę nie ma lekarstwa, jednak jest wiele sposobów, by minimalizować jej objawy.

Osteoaortoza to choroba, której towarzyszy ból stawów przy poruszaniu. Często też ograniczony jest nasz zakres ruchów, a po obudzeniu możemy odczuwać charakterystyczną sztywność, tzw. sztywność poranną. W późniejszych stadiach choroby ból może pojawić się również, kiedy nie poruszamy stawami.arthrocalman-2384254__340

W walce ze zwyrodnieniową chorobą stawów szczególnie ważne jest utrzymanie odpowiedniej wagi ciała. Dodatkowe kilogramy niepotrzebnie je przeciążają. Istotny jest też ruch i ćwiczenia fizyczne. Należy uważać jednak na ćwiczenia, które mogą przeciążać stawy – powinne zostać one wskazane przez lekarza lub rehabilitanta. Konieczne będzie również wsparcie farmokologiczne, a w niektórych przypadkach nawet interwencja chirurga. Leczenie farmokologiczne polega przede wszystkim na stosowaniu leków przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych. Jeśli zaś objawy choroby są wyjątkowo silne, możliwe, że lekarz zaleci podanie leków bezpośrednio do wnętrza stawu. Zazwyczaj w ten sposób podawane są glikokortykosteroidy oraz kwas hialuronowy.

Można również stoswać specjalne suplementy na stawy. Zawierają one składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego układu ruchu i utrzymania dobrej kondycji stawów i kości. Jednym z popularnych suplementów na stawy jest Collaflex. Collaflex zawiera kolagen typu II, kwas hialuronowy oraz witaminę C. To te składniki dbają o utrzymanie dobrej kondycji chrząstki i kości. Polecany jest szczególnie osobom starszym oraz uprawiającym sport. Normaflex również zawiera kolagen typu II oraz witaminę C, a oprócz tego ekstrakt z owoców dzikiej róży i kory sosny nadmorskiej. Zadaniem Normaflex jest wspomaganie kondycji stawów oraz sprawności ruchowej. Z kolei Molekin zawiera witaminy D i K2, niezbędne do utrzymania dobrego stanu kości. Co więcej, witamina D pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu wapnia we krwi. Składniki Molekinu wspomagają też prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego. Zaś składniki Flexistav mają działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Flexistav wspiera funkcjonowanie układu kostno-stawowego. Zawiera m.in.  siarczan glukozaminy, siarczan chondroityny, ekstrakt z kadzidłowca indyjskiego oraz
witaminę C.

Jeśli zaś chcesz uniknąć choroby, oprócz stosowania odpowiednich suplementów na stawy, musisz zadbać o odpowiednią wagę oraz aktywność fizyczną. Pamiętaj też o odpowiedzialnym uprawianiu sportu – jeśli biegasz, zawsze zakładaj wygodnie buty z miękką podeszwą. Zrezygnuj ze sportów, które bardzo przeciążają stawy. Unikaj też długiego klęczenia czy stania. Jeśli zaś zaobserwowałeś u siebie pierwsze objawy choroby (zazwyczaj dzieje się to między 40 a 60 rokiem życia), nie zwlekaj z wizytą u specjalisty!

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s